راهنمای جامع فوم

راهنمای جامع فوم

راهنمای جامع فوم 900 600 شرکت تولیدی صنعتی بهین آور (بافوم) شرکت تولیدی صنعتی بهین آور (بافوم)
Color-EVA-foam-sheets

راهنمای جامع فوم EVA

(EVA Foam Material: The Best Definitive Guide)

 محصولات ساخته شده از فوم در همه جا یافت می شوند . معمولا فروشندگان فوم EVA محصولاتی مانند ورق های فوم، رول های فوم، تشک های پلاستیکی، نوارهای فوم و غیره را به فروش می رسانند.اما آیا واقعا ترکیبات شیمیایی این محصول را می دانید؟ در مطلب فوم چیست؟ درباره ساختار فوم صحبت کرده بودیم . حال در این مقاله ما قصد داریم محصول فوم را به شما معرفی کنیم . با ما در ادامه همراه باشید تا ترکیبات این ماده شگفت انگیز را دریابید و متوجه شوید که این مواد چگونه تولید و ساخته شده است؟ خواندن این مقاله قطعا می تواند در راهنمایی بهتر شما جهت خرید فوم موثر باشد.

ترکیبات فوم EVA

EVA که کوتاه شده “اتیلن وینیل استات” ( Ethylenevinyl acetate می باشد از کوپلیمرهای مخلوط “اتیلن” و “وینیل استات” ساخته شده است.  معمولا ۱۰ تا ۴۰ درصد وزن ورق EVA را وینیل استات تشکیل داده است. مواد پلی اتیلن یکی دیگر از عناصر مهم برای تولید فوم EVA است. تغییر در ترکیبات، میزان افزودنی ها و نیز رفتار کاتالیزورها در فرآیند تولید فوم برروی تراکم، سختی، رنگ، انعطاف پذیری و غیره تاثیر می گذارد.

مواد فوم EVA دارای ساختارسلولی بسته هستند. آنها دارای عملکرد فوق العاده هستند از جمله اینکه در برابر آب و رطوبت، مقاوم هستند، یک عایق حرارتی بسیار عالی به شمار می آیند و دارای دوام طولانی مدت هستند. آنها در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند و می توان آن ها را در بسیاری از محصولات، مانند کفی کفش، تشک فوم، بسته بندی فوم، آجر یوگا ، تخته شنا، کفپوش، فوم های سفارشی و غیره یافت.

چگونگی تولید ورق های فوم

در ادامه مطلب ما با ۴ مرحله فرآیند در پروسه تولید فوم آشنا می شویم، در واقع بعد از طی این مراحل یک ورق فوم کامل و بی عیب و نقص خواهیم داشت .

Plastic-raw-material-for-EVA-foam

Plastic-raw-material-for-EVA-foam

یک فوم با کیفیت بالا نیازمند تهیه فرمول دقیق برای تولید آن می باشد. در ابتدا، متخصصان باید با دقت نسبت هریک از مواد خام و کاتالیزور ها را در نظر بگیرند و روی تولید هر چه بیشتر محصول کار کنند.

مواد اصلی شامل ذرات پلاستیکی اتیلن وینیل استات، کوپلیمر، پلی اتیلن، پرکننده کلسیم ، پودرطلق، بهبود دهنده فوم و عوامل روان کننده می باشند.

علاوه بر عناصر اصلی تشکیل دهنده اصلی و فرمول اولیه فوم که در بالا ذکر شد، برای تهیه یک فوم مرغوب استفاده از مواد افزودنی برای تهیه آن ضروری است. رنگ های سیاه و سفید رنگ های پایه برای فوم EVA است. همچنین برای تولید عایق های حرارتی ما نیاز داریم تا مواد ضد حریق را به فرمول خود اضافه کنیم.

به علاوه برای تولید فوم های بسته بندی ضد الکتریسیته ساکن، ما می توانیم با افزودن این مواد به فرمول اصلی ، محصولی از فوم تولید کنیم که از اشیای الکترونیکی گران بها محافظت کند.

بعد از اینکه تمامی فرمول ها آماده و به دقت مورد بررسی قرار گرفت، به سراغ مرحله بعد می رویم.

Banbury-Mixer-for-EVA-foam

Banbury-Mixer-for-EVA-foam

باید نسبت افزودنی ها در فرمول شیمیایی به دقت رعایت شود. نکته حایز اهمیت استفاده از میکسر یا مخلوط کننده می باشد. این ماشین آلات باید مهر و موم شده باشند و ظرفیت نگهداری حجم عظیمی از مواد اولیه را دارا باشند. همچنین باید قابلیت تولید انبوه و بهینه را داشته باشند.

در این مرحله، موادی که از قبل آماده شده بودند در معرض فشار و حرارت بالا در میکسر و یا مخلوط کننده قرار می گیرند و با یکدیگر مخلوط می شوند. برای انجام این عملیات متخصصان باید میزان حرارت و فشار را به دقت کنترل کنند.

پس از گذشت مدت زمان مشخص، فرآیند آماده سازی محصولات کامل شده است.

قالب های فوم EVA

هنگامی که مخلوط مایعی از پلاستیک آماده شد، آن را درون قالب قرار می دهیم. متخصصان باید دستگاه را روی سرعت مناسب قرار دهند. آن ها باید به شدت مراقب طی روند آماده سازی باشند و مراقب ضخامت قالب ها به این دلیل که باید استاندارد این ضخامت ها رعایت شود. بعد از قرار گرفتن قالب ها در دستگاه، مواد داخل آن که پلاستیک مایع است تحت فشار شدید دستگاه قرار می گیرند.

پس از آماده شدن قالب ها، برای اینکه این مواد به صورت ورق فوم درآیند باید فرآیند غلطک کاری بر روی آن انجام شود. این غلطک بزرگ باید این فرآیند را با سرعت مناسب انجام دهند. باید توجه داشته باشید که بعد از این فرآیند ورق ها هنوز آماده نیستند و ۲ مرحله ی مهم دیگر برای تکمیل آن ها باقی مانده است.

EVA-foam-extruder

EVA-foam-extruder

دستگاه های حرارتی

این ماشین ها مانند توستر کار می کنند.  متخصصین این قسمت، باید دستگاه را روی حرارت و فشار مناسب تنظیم کنند. حرارت های متفاوت می تواند بر ضخامت، کیفیت و میزان تراکم اثر بگذارد.  در تمامی این فرآیند ما از فوم EVA با تراکم بالا استفاده می کنیم. کارگران ورق های فوم را جمع آوری کرده و آن ها را به دقت داخل قالب ها قرار می دهند، قالب هایی که ضد زنگ هستند که و مقاومت بالایی در برابر حرارت و فشار از خود نشان می دهند.  موضوع دیگری که حایز اهمیت است، اندازه و سایز قالب هاست. معمولا طول این ورق ها ۲ متر و عرض آن ها ۱ متر است. برای رول های بزرگ نیز مشکلی وجود نخواهد داشت. ماشین آلات و دستگاه های مخصوصی برای تولید ورق های فوم وجود دارد که این امکان را به شما می دهد تا ورق های با اندازه های مختلف تولید نمایید.

مواد درون قالب تحت فشار حرارتی بالا قرار می گیرند. پس از این مرحله و قرار گرفتن در شرایط با حرارت بالا، فوم مورد نظر با ضخامت، رنگ و کیفیت مورد نظر آماده است. این فوم ها بسیار ضخیم هستند اما با این وجود بسیار نرم و انعطاف پذیر هستند و می توان آن ها را به اشکال و ضخامت های مختلف تبدیل کرد. در زیر به معرفی برخی از انواع فوم و مشخصات ورق های فوم می پردازیم.

*نکته حایز اهمیت این است که رنگ ها بعد از تولید ورق های فوم EVA  زده می شوند.

EVA-foam-sheets-after-molding-process

EVA-foam-sheets-after-molding-process

نگاه سریع به مشخصه های سریع فوم EVA

اندازه: حدود ۲ متر طول،۱ متر عرض و ۰.۵ میلی متر تا ۱۰۰ میلی متر ضخامت. که این بستگی به اندازه قالب هایی دارد که فوم در آن ها تولید شده است. (حداکثر عرض رول فوم EVA می تواند تا ۲ متر برسد و حداکثر طول آن می تواند ۱۰۰ متر یا بیشتر هم باشد.)

رنگ ها: سیاه و سفید رنگ های پایه هستند و نیز آبی، قرمز، سبز و همچنین رنگ زرد نیز می توانند بر روی فوم ها قرار گیرند.

تراکم: ۳۳ کیلوگرم بر متر مکعب تا ۲۸۰ کیلوگرم بر متر مکعب

سختی: ۱۵ درجه تا ۸۰ درجه

نکته: مواد فوم EVA دارای انعطاف پذیری، سختی و ساختار سلولی متفاوت هستند و در دسته های مختلف طبقه بندی می شوند.

EVA-foam-sheet-rolls

EVA-foam-sheet-rolls

مزایای استفاده از فوم EVA و کاربرد های مختلف آن

فوم EVA دارای مزایای بسیار گسترده و عملکردی عالی کاربرد های مختلف است، فوم EVA در حال تبدیل شدن به محبوب ترین نوع از فوم است. در اینجا ما با بخشی از مزایای آن آشنا می شویم

انعطاف پذیری

فوم EVA آمیخته ای از مواد نرم پلاستیکی و لاستیکی است نه مواد جامد پلاستیکی و لاستیکی سخت. معمولا فوم های با درصد تراکم متوسط باید انعطاف پذیر بوده و دارای قابلیت ارتجاعی قابل قبول باشند و همچنین سخت تر از فوم های پلی اورتان. به خاطر وجود قابلیت ارتجاعی و مقرون به صرفه بودن، استفاده از آن ها بسیار رایج و متداول است.  می توانید این محصول را در بسیاری از محصولات از جمله پدهای زانو، تشک های فوم EVA، فوم بسته بندی و حتی فوم های سبز رنگی که در زمین های گلف برای پوشش زمین بازی مورد استفاده قرار میگیرد.

قابلیت ارتجاعی

همانطور که قبلا ذکر شد، در هنگام فرآیند تولید ورق فوم EVA ما می توانیم افزودنی هایی برای ایجاد قابلیت ارتجاعی به آن اضافه کنیم. ما می توانیم فومی با قابلیت ارتجاعی بسیار بالا تولید کنیم. فوم با قابلیت ارتجاعی بالا استفاده های بسیار گوناگون و متنوعی در محصولات دارند و باعث افزایش دوام، طول عمر و قابلیت ارتجاعی محصول می گردد.  گاهی اوقات مشتری نیاز به فوم EVA با انعطاف پذیری بالایی دارد که این با ترکیب فوم EVA و لاستیک میسر می گردد. به دلیل قابلیت ارتجاعی فوم EVA ، می توان آن را در بسیاری از محصولات مورد استفاده قرار داد. از محصولاتی که از فوم EVA بدست می آیند می توان به خشک کن پنجره، فوم مخصوص مهر و موم، واشر فوم، فوم صندلی و غیره اشاره کرد.

EVA-foam-sheet-rolls

EVA-foam-sheet-rolls

فوم عایق

فوم EVA یک ماده با ساختار سلولی بسته است. آن ها به طور طبیعی عایق خوبی به شمار می آیند. به طور کلی فوم های با ساختار سلولی بسته عایق های بهتری نسبت به فوم های با ساختار سلولی باز به شمار می آیند. این فوم ها عایق خوبی در برابر حرارت به شمار می آیند. مقاومت این فوم ها از منهای ۳۰ درجه سانتی گراد تا بالای ۸۰ درجه سانتیگراد می باشد. در کنار این موارد، می توان مواد ضد حریق و ضد الکتریسیته ساکن را برای دستیابی به عایقی بهتر به این ترکیب افزود.

مقاومت

این مفهوم مشابه مفهوم عایق است با این تفاوت که در اینجا مقاومت به معنی مقاومت در برابر صدا و حلال هاست. فوم های با ساختار سلولی بسته در ضخامت ها و سختی های مختلف موجود می باشند و مقاومت بی نظیری در برابر آب، رطوبت، چربی و صدا دارند. فوم های با ساختار سلولی بسته دارای سطحی صاف و صیقلی هستند و نیز مقاومت بالایی دارند. شما می توانید مقاومت بالایی را در کفپوش های ساخته شده از این فوم مشاهده کنید .

Colorful-EVA-foam-sheets

Colorful-EVA-foam-sheets

قابلیت شناور بودن

ورق های فوم EVA می توانند بر روی آب شناور باشند.

مواد EVA به طور گسترده ای در محصولات نظامی و تجهیزات نیروی دریایی کاربرد دارد. آن ها مقاومت بسیار بالایی در برابر آب از خود نشان می دهند. همچنین ذکر این نکته ضروری است که فوم های با تراکم متوسط و پایین، سبک و قابل حمل هستند.

این مزایا برای محصولات مورد استفاده در نیروی دریایی بسیار مناسب هستند. شما به راحتی می توانید فوم EVA را در شناورهای آبی، تخته های شنا و جلیقه های نجات پیدا کنید.

EVA-foam-inserts-for-tool-cases

EVA-foam-inserts-for-tool-cases

دوام

مواد پلاستیکی برای استفاده طولانی مدت مناسب هستند. مواد لاستیکی با دوام هستند اما این مواد دارای وزن زیاد بوده و قابلیت حمل آسانی ندارند. فوم EVA در مقایسه با مواد لاستیکی قابلیت حمل و نقل آسان تری دارند و به آسانی می توان آن ها را از محلی به محل دیگر منتقل کرد. بعد از اضافه کردن مواد ارتجاعی به ترکیب فوم EVA، طول عمر و دوام این فوم نسبت به مواد لاستیکی افزایش می یابد.

چگونه مواد EVA ساخته می شوند

مردم معمولا به ورق های EVA بزرگ و ضخیم نیاز ندارند، بنابراین می توان توانایی تولید فوم های سفارشی را افزایش داد. در زیر به معرفی انواع روش های رایج در تولید فوم می پردازیم.

EVA-foam-skiving-machine

EVA-foam-skiving-machine

دستگاه برش فوم EVA (ساز و کار)

همانطور که می دانید، ورق های اولیه فوم EVA در هنگام تولید خیلی ضخیم هستند و معمولا خریداران خواستار فوم هایی با ضخامت کمتر می باشند. از ما می خواهند ورقه های فوم نازک تر را ارائه دهند. دستگاه های پیشرفته ما امکان برش ورق فوم های EVA را در ضخامت های مختلف دارا می باشند. این دستگاه  قابلیت برش انواع ورق های فوم پلی اتیلن، پلی اورتان ، ورق لاستیکی و غیره را دارا می باشند. متخصصین ما ابتدا باید دستگاه های برش را تنظیم کرده و سپس ورق های بزرگ فوم را در میان تیغه های تیز قرار دهند. پس از این مرحله، قطعاتی با ضخامت و مقاومت دلخواه خواهید داشت.

EVA-Sawing-Machine

EVA-Sawing-Machine

 EVA برش فوم

پس از بدست آمدن ورق های فوم EVA با ضخامت مورد نظر، نوبت این است که این ورق ها در طول و عرض مورد نظر برش داده شوند. این دو روش به ۲ شکل افقی و عمودی انجام می شود. ما بیشتر از روش عمودی استفاده می کنیم. ما باید به دقت مراقب اندازه  برش ها و طی روند برش باشیم. هنگام قرار گیری ورق های فوم در دستگاه برش، باید این روند با سرعت بالایی انجام گیرد. ما نهایتا در کمترین زمان ممکن فوم درخواستی و سفارشی مشتریان را تولید و آماده کرده و آن را در اختیار آن ها قرار می دهیم.

EVA-foam-compression-die-cutter

EVA-foam-compression-die-cutter

 برش سفارشی فوم

برش های سفارشی کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف دارند مانند برش جعبه های فلزی کاغذ.

ما نیز از این روش برای تولید محصولات خود استفاده می کنیم. برای ساخت قطعات فوم سفارشی اغلب برای بسته بندی فوم EVA، درپوش فوم، پروفیل های فوم، واشرهای فوم و پد فوم استفاده می شود. مهمترین قسمت هایی که برای استفاده از برش فوم استفاده می شود. مهمترین قسمت در این مرحله طراحی مفهوم اولیه محصول است که سفارش داده شده. سپس نوبت طراحی قالب ها بر اساس مدل های طراحی شده است. هنگامی که قالب های فوم EVA آماده شد ما آن ها را در دستگاه های برش قرار می دهیم. این به ما کمک می کند که این فوم های سفارشی را به دقیق ترین و سریع ترین شکل تولید کنیم. برای بعضی از موارد پیچیده ما باید بعضی از قطعات را به یکدیگر متصل کنیم. این کار در تولید فوم های سفارشی تاثیر منفی بر روی کیفیت این فوم ها ندارد.

EVA-foam-lamination

EVA-foam-lamination

 دستگاه حرارتی خودکار فوم

هنگامی که می خواهیم یک فوم EVA با دوام و انعطاف پذیر تولید کنیم، استفاده از این روش بسیار کاربردی به نظر می رسد. این تکنیک همچنین در تولید قطعات فوم های ۳ بعدی به کار می رود. از مزایای دیگر استفاده از این روش، تولید پد ها و محافظ های زانو است. برای تولید این محصول باید از قبل قالب هایی که به دقت توسط کامپیوتر طراحی شده است را برای آن در نظر گرفت. پس از آن ما قالب های فوم EVA را در دستگاه حرارتی قرار می دهیم. وقتی که کلمه “Thermoform” را می شنویم، برای ما مفاهیم گرما و حرارت تداعی می شود. متخصصین ما باید به دقت میزان حرارت و فشار دستگاه را کنترل کنند. قطعات فوم سفارشی تحت حرارت و فشار بالا به وجود می آیند. بیشتر قطعات فوم های ۳ بعدی از طریق این روش به وجود می آیند. محصولاتی مانند تشک صندلی کشتی و محصولات دیگر.

محصولات و کارکرد های فوم EVA

ترکیب فوم EVA با رنگ ها و تراکم های مختلف می تواند با روش های ساخت  متنوع همراه شود که در نتیجه آن می توان محصولاتی فراتر از تصور شما به وجود آورد.

کفی کفش EVA

فوم EVA یکی از پر کاربرد ترین و محبوب ترین موادی است که در تولید کفی کفش به کار می رود. مواد کفی کفش EVA عمدتا به قالب ها تزریق می شود. این تکنیک نسبت به تکنیک هایی که قبلا معرفی شد متفاوت است.

EVA-Shoes-Sole

EVA-Shoes-Sole

اسباب بازی از جنس فوم EVA

فوم EVA برای اسباب بازی بچه ها

فوم EVA در رنگ های متنوع در دسترس است و برای کودکان بسیار چشم نواز و جذاب است. می توان آن ها را در هر اندازه و شکلی سفارش داد. این محصولات شامل ماسک، آجرهای ساختمان و شمشیر EVA  برای کودکان است.

EVA-Kids-Toys

EVA-Kids-Toys

فوم EVA مخصوص بسته بندی ابزار

مواد از جنس EVA برای بسته بندی بسیار عالی هستند. آن ها انعطاف پذیر و نرم می باشند. آن ها همچنین می توانند توسط بسیاری از ماشین آلات و تکنیک ها مانند برش و تراش CNC ساخته شوند. این محصولات همواره در بسته بندی محصولات و جعبه کالا ها به کار می رود و محافظ خوبی برای وسایل گران قیمت شما به شمار می آیند.

EVA-foam-inserts

EVA-foam-inserts

 تخته شنا با فوم

تخته رنگی شنا

همانطور که در بالا گفته شد فوم EVA به خوبی روی آب شناور می شود و در زیر آب نیز به خوبی عمل می کنند.  از سوی دیگر، مواد فوم EVA را می توان با تراکم پایین و وزن کم تولید کرد. این محصول در صنایع دریایی بسیار کاربرد دارد. تخته شنا یکی از محصولات ساخته شده از فوم EVA است.

EVA-Swim-Kickboard

EVA-Swim-Kickboard

کفپوش های قابل اتصال EVA

کفپوش های قابل اتصال EVA ضد لغزش هستند و باعث می شود که شما بر روی آن لیز نخورید. آن ها کاربرد فراوانی در مکان هایی مانند پوشش کف خانه، کف زیرزمین، محل های ورزشی خانگی و استودیوهای هنرهای رزمی و غیره دارند. این محصولات بسیار پر کاربرد و محبوب هستند به این دلیل که نصب آن ها راحت است. همچنین این فوم ها بسیار نرم و راحت هستند.

EVA-foam-puzzle-mats

EVA-foam-puzzle-mats

فوم EVA رولر و آجر یوگا

این ۲ محصول کاربرد فراوانی در فعالیت های ورزشی علی الخصوص یوگا دارند و برای فعالان این عرصه بسیار محبوب می باشند. رولرهای فوم با روش قالب گیری تزریقی ساخته شوند. اما آجرهای یوگا با روش برش سفارشی ساخته می شوند. آنها در رنگ های متنوع در دسترس خریداران می باشد.

قطعات و اجزای فوم سفارشی

قطعات سفارشی EVA را می توان با روش قالب گیری تزریقی و با بهره گیری از قابلیت های ساخت فوم مانند ساخت قالب تولید کرد. فوم EVA را می توان در اشکال ۳ بعدی نیز تولید کرد. همچنین می توان آن ها را طوری تولید کرد که قابلیت جذب شوک را در عین نرمی داشته باشند

EVA-foam-molded-part

EVA-foam-molded-part

0 0 رای
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای داده شده
بازخوردهای داخلی
نمایش تمام نظرات
عبدالوحید
عبدالوحید
11 ماه قبل

با تشکر از مقاله آموزنده شما
بسیار کاربردی و قابل استفاده است

https://baafoam.com/wp-content/themes/movedo-child