تفاوت فوم ساختار سلولی باز با فوم ساختار سلولی بسته

تفاوت فوم ساختار سلولی باز با فوم ساختار سلولی بسته 894 500 Baafoam | بافوم | با فوم

 ساختار سلولی فوم 

( Illustration of polymer foam cellular structures (a) closed cell type (b) open cell …. fluid has low viscosity, low surface tension, and high diffusion properties that all )

خانواده ترکیبات فوم گروه بسیار بزرگی هستند که در طبقات مختلفی طبقه بندی می شود. در مفهومی ساده تر، آن ها را به فوم با ساختار سلولی باز و ساختار سلولی بسته تقسیم می کنیم.این مطلب ممکن است در نگاه اول کمی دشوار به نظر می رسد.  اما پس فهمیدن مقدمات، فهم مطلب دیگر برای شما ساده خواهد شد. حسن فهمیدن این مطلب این است که می توانید انتخاب و خریدی آگاهانه داشته باشید.

 فوم پلی اورتان با ساختار سلولی باز

این فوم بسیار سبک، با دوام و چند منظوره می باشد که گزینه ایده آلی برای استفاده در صنایع مختلف می باشد

فوم با ساختار سلولی باز چیست؟

در اینجا ما قصد داریم جزئیات مواد فوم با ساختار سلولی باز را از چند جنبه بررسی کنیم.

فوم پلی اورتان یکی از رایج ترین فوم  با ساختار سلولی باز به شمار می رود. این فوم به طور گسترده در عایق بندی صدا و جذب شوک که در صنایع و مواد مختلف به کار می رود از قبیل مبلمان، کوسن صندلی، بسته بندی های پزشکی و الکترونیکی، تجهیزات برقی و بسیاری صنایع دیگر. به دلیل مقاومت در برابر اکسیژن و موارد دیگر، فوم با ساختار سلولی باز گزینه بسیار خوبی برای عایق به شمار می رود.

شما ممکن است از محصولاتی که از فوم پلی اورتان ساخته شده بسیار متعجب و شگفت زده شوید. در واقع فوم پلی اورتان دارای 2 نوع فوم با ساختار سلولی باز و فوم با ساختار سلولی بسته است. این 2 نوع  فوم از نظر تراکم سلولی با یکدیگر متفاوت هستند. در این مطلب ما قصد داریم برروی ترکیبات فوم با ساختار سلولی باز متمرکز شویم.

همچنین فوم PVC و فوم EPDM می توانند به شکل سلولی باز تولید شوند. پلی اورتان نیز می تواند در ساختار سلولی باز تولید شود.

فوم ساختار سلولی باز EPDM

به عنوان مثال فوم های باز سلولی نمونه هایی از ورقه های پلی اورتان به شمار می روند که سلول های آن شکسته شده و اجازه می دهند هوا فضاهای داخلی آن را اشغال کند. معمولا فوم های با ساختار سلولی باز سبک هستند و وزن کمتری نسبت به فوم های با ساختار سلولی بسته دارند و ظاهری اسفنج مانند دارند.

در فوم های با ساختار سلولی باز، حباب های گاز به دلیل فاصله ای که با یکدیگر دارند، باعث خاصیت ارتجاعی این نوع از فوم می شوند. همچنین به دلیل وجود سوراخ در سطح این فوم، می توان آن را به راحتی باز و بسته کرد. با توجه به طبیعت متخلخل، فوم های با ساختار سلولی باز نمی توانند در برابر مایعات یا بخار آب مقاومت نمایند.

ترکیبات فوم با ساختار سلولی باز

آرایش این فوم ها ساختار سلولی باز است اما معمولا از پلی اورتان، PVC، پلی اورتان مشبک و EDPM ساخته شده اند.

ویژگی ها و مزایای فوم با ساختار سلولی باز

برخی از ویژگی های فوم با ساختار سلولی باز عبارتند از:

این فوم ترکیبات آلی فرار یا گازهای ازن را شامل نمی شود

گزینه بسیار خوبی برای عایق صداست.

این فوم ذرات بسیار ریز و حل شدنی تولید می کند که قابل صرف نظر است.

این فوم گزینه بسیارخوبی برای افرادی است که دارای آلرژی هستند و عاری از مواد آلرژی زا است.

این فوم ضد قارچ است.

این فوم  عایق بسیار خوبی برای موارد مختلف به شمار می آیند.

این فوم به دلیل دوام بالا دچار شکستگی، چروک و تغییر اندازه نمی شود.

این فوم می تواند تا 100 برابر بزرگتر شود  گسترش پیدا کند.

استفاده از فوم سلولی بسته

فوم سفارشی بسته بندی پلی اورتان:

فوم با ساختار سلولی باز می تواند در طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار گیرد مانند:

روکش های صندلی ارزان قیمت

پروژه های طراحی داخلی

عایق صدا برای ساختمان ها

بسته بندی های محافظ فومی

مقاوم در برابر بخار، رطوبت و نفوذ هوا

فوم ساختار سلولی بسته چیست؟

فوم های با ساختار سلولی بسته بسیار مقاوم و انعطاف پذیر هستند. سلول های داخلی فوم با ساختار سلولی بسته به هم نزدیک هستند اما به یکدیگر متصل نیستند.

ورق های فوم با ساختار سلولی بسته

فوم های با ساختار سلولی بسته کاربرد فراوانی در بیشتر صنایع از جمله ساخت و ساز، بسته بندی، صنایع دریایی، وسایل الکترونیکی، صنعت خودرو و غیره استفاده می شود. این فوم شامل فوم EVA، فوم پلی اورتان، فوم PVC، فوم SBR و غیره می باشد.

ترکیبات فوم ساختار سلولی بسته

مواد و ترکیباتی که برای تولید فوم ساختار سلولی بسته کاربرد دارد تفاوت اساسی با محصولاتی مانند EVA، پلی اتیلن، پلی استایرن، پلی پروپیلن و غیره دارد. فوم سلولی بسته  دارای حباب های گاز حبس شده است که در طی فرآیند گسترش فوم تشکیل می شود. این حبابها بر اثر دمیده شدن هوا به وجود می آیند. آنها به طور دائمی در یک مکان حبس شده اند، به همین دلیل گاز های حبس شده باعث می شوند که این فوم عایق مناسبی به حساب بیاید.

این فوم بسیار با دوام و دارای تراکم متوسط است.

این فوم در برابر رطوبت، مایعات و آب مقاوم است.

ویژگی ها و مزایای استفاده از فوم سلولی بسته

ویژگی ها و مزایای فوم سلولی بسته عبارتند از:

 • این فوم بسیار کاربردی و قابل اطمینان است
 • بهترین عایق حرارت و صدا می باشد
 • مانع نفوذ رطوبت و بخار است
 • در برابر نشت مقاوم است

کاربرد های فوم سلولی بسته

فوم سلولی بسته کاربرد های فراوانی دارد. این فوم دارای کاربرد های بسیار مفید و مختلف است و در برابر رطوبت و مایعات مقاومت است و همچنین عایق خوبی در برابر صدا و حرارت به شمار می آیند.  فوم سلولی بسته برای سال ها در مصارفی مانند عایق بندی، محصولات انعطاف پذیرو تولید کفپوش بسیار رایج است. کاربردهای فوم سلولی بسته بی شمار است. این فوم در بسته بندی و محافظت از محصولات مختلف مانند وسایل شکستنی، جعبه جواهرات جعبه وسایل الکترونیکی و جعبه ابزار به کار می رود. این فوم در برابر هوا، مایعات، رطوبت مقاوم است و باعث می شود مایعات به داخل بسته بندی نفوذ پیدا نکند و شما نگرانی از بابت نگهداری از وسایل به مدت طولانی نخواهید داشت.

کاربردی معمول برای فوم سلولی بسته عبارتند از:

 1. عایق و استفاده برای مهر و موم درساخت و ساز
 2. لوازم خانگی و سیستم تهویه مطبوع
 3. عایق حرارتی
 4. جذب شوک
 5. مهر و موم محفظه ها و کابینت
 6. تجهیزات پزشکی یکبار مصرف
 7. تجهیزات نگهداری نفت و گاز و به طور کلی سوخت
 8. تجهیزات هوافضا و هواپیما
 9. تجهیزات خودرو و حمل و نقل

مقایسه بین فوم سلولی بسته و فوم سلولی باز

فوم نوعی محصول سلولی است. ساختار سلول به ویژه ترکیبات سلول ها، چه باز و چه بسته، تأثیر قابل توجهی در عملکرد محصول و کاربرد نهایی آن خواهد داشت.فوم سلولی باز و فوم سلولی بسته ممکن است ظاهر مشابهی داشته باشند ولی این 2 باید به عنوان دو محصول متفاوت مورد بررسی قرار گیرند، زیرا خواص و عملکرد آن ها کاملا متفاوت است.

انعطاف پذیری و نرمی فوم

فوم های سلولی باز و بسته دارای ویژگی های مشترک هستند مانند جذب شوک و همچنین عایق خوبی برای حرارت به شمار می آیند.  در حقیقت نکته این است که محتوای فوم سلولی بسته (CCC) به طور مستقیم بر خواص اساسی فوم تاثیر می گذارد.

شما می توانید تفاوت های اصلی بین فوم سلولی باز و فوم سلولی بسته را در زیر مشاهده کنید:

ساختار فوم

ظاهرا تفاوت در ساختار فوم، واضح ترین تفاوت بین فوم سلولی باز و فوم سلولی بسته است. فوم سلولی بسته  دارای سلول های بسیار کوچک هستند که ظاهری یکپارچه را نشان می دهد. اما فوم سلولی باز یک ظاهر ناهموار و سبک را نشان می دهد به طوری که شما به راحتی می توانید سلول های باز را در ترکیبات فوم تشخیص دهید.

تراکم فوم

فوم های سلولی بسته در مقایسه با فوم سلولی باز دارای وزن بیشتری هستند. فوم سلول بسته می تواند تقریبا وزن اولیه خود را قبل از فرآیند تولید فوم حفظ کند، اما فوم سلولی باز بیشتر وزن خود را در هنگام فرایند تولید از دست می دهد.

مقاومت در برابر آب، هوا و مایعات

هنگامی که شما می خواهید فوم سلولی بسته را از فوم سلولی باز تشخیص دهید، می توانید از یک روش سریع و هوشمندانه استفاده کنید. فقط با ریختن مقداری آب می توانید نوع فوم را تشخیص دهید و ببینید که آیا آن فوم آب را به خود جذب می کند یا خیر. فوم های سلولی بسته دارای منافذ بسته هستند به همین دلیل آب و هوا نمی تواند در آن نفوذ کند. این فوم به دلیل ساختار متفاوتی که دارد عملکرد متفاوتی در مواجهه با رطوبت، آب و هوا از خود نشان می دهد.

قیمت تمام شده مواد در فوم سلولی

فوم سلولی باز معمولا هزینه تمام شده کمتری دارد. برای استفاده در مواد دارد. رایج ترین نوع فوم سلولی باز فوم پلی اورتان و فوم پلی اورتان مشبک است. به خاطر هزینه تمام شده کم، اغلب از این فوم ها برای استفاده در روکش مبلمان، کوسن ها و فیلتر ها استفاده می شود. فوم سلولی بسته معمولا عملکرد بهتر درعایق دارد و دارای دوام بهتری نسبت به فوم سلولی باز است، البته این موضوع به دلیل این است که قیمت تمام شده این نوع فوم بیشتر است.

فوم عایق حرارتی و فوم عایق صوتی

در زمینه عایق های حرارتی، فوم سلولی بسته عملکرد بهتری نسبت به فوم سلولی باز از خود نشان می دهد. فوم سلولی بسته دارای تاثیر پذیری کمتری در سرما و گرما است مانند فوم پلی اتیلن، به طوری که می توان از این فوم به طور گسترده در عایق های سقف و کف کرد. برای برنامه های کاربردی عایق های پشت بام و کف پوش استفاده کرد. اما در عین حال فوم سلولی باز می تواند عملکرد بهتری در جذب صدا از خود نشان دهد. این موضوع به دلیل ساختار سلولی باز این فوم است که باعث یک عملکرد موثر و عالی در کاربرد های مثل عایق صدا شده است. شما می توانید این فوم ها را در اتاق های کنفرانس استودیو های  ضبط صدا پیدا کنید.

کاربرد های مختلف فوم

فوم های سلولی باز عموما نرم و فشرده می باشند. فوم های سلولی باز یک عایق خوب برای هوا به شمار می آید. فوم های سلولی باز مانند یک اسفنج ظرف شویی عمل می کنند که می توانند مایعات را جذب کنند.  فوم های سلولی دارای ساختاری مستحکم می باشند و به دلیل بسته بودن منافذ آن هوای بیشتری در میان این منفذ ها وجود دارند. فوم های سلولی بسته از نفوذ و انتقال آب یا هوا جلوگیری می کند.

سخن آخر درباره فوم سلولی:

 • اگر یک فوم ضد آب می خواهید به سراغ فوم سلولی بسته بروید.
 • اگر یک فوم مقرون به صرفه می خواهید از فوم سلولی باز استفاده کنید.
 • اگر یک فوم با دوام می خواهید به سراغ فوم سلولی بسته بروید.
 • اگر به دنبال عایق صدا هستید به سراغ فوم سلولی باز بروید.

جهت اطلاعات بیشتر مقاله فوم چیست؟ و مقاله راهنمای جامع فوم درباره فوم و روش های تولید فوم را مطالعه کنید .

https://baafoam.com/wp-content/themes/movedo-child