فوم سایلنت

تکنیک تولید فوم پلی اورتان

تکنیک تولید فوم پلی اورتان 800 800 کارخانه فوم بافوم کارخانه فوم بافوم

تکنیک های تولید فوم پلی اورتان

( Polyurethane foam production techniques – Polyurethanes are used in the manufacture of high-resilience foam seating, rigid foam insulation panels )

پیش از این در مقاله فوم چیست؟ و مقاله راهنمای جامع فوم درباره فوم و روش‌های تولید فوم صحبت کردیم. در ادامه باید گفت که  محصولات تولید شده از فوم را می‌توان در همه جا یافت، مانند: صندلی، بسته بندی، پوشک نوزاد، تشک، مبلمان، اثاثیه و لوازم داخلی. در اینجا ما می خواهیم انواع شیوه ها و تکنیک های مختلف تولید این محصول شگفت انگیز را که بسیار متنوع است برای شما بیان کنیم.

ترکیبات فوم گروه بزرگی شامل فوم سلولی بسته مانند پلی اتیلن و فوم EVA و فوم سلولی باز مانند فوم پلی اورتان را تشکیل می دهند. شما می توانید این محصول را در جعبه های بسته بندی فومی، تشک یا بالش، اثاثیه یا مبلمان و بسیاری از محصولات دیگر پیدا کنید.

تکنیک‌های ساخت فوم در تمامی مراحل تولید به کار گرفته می‌شود. با استفاده از دستگاه‌های مخصوص شما می‌توانید فوم‌های سفارشی و مورد نظر خود را در ابعاد، ضخامت ها، رنگ ها و تراکم های مختلف تولید کنید. در ادامه ما در 7 مرحله به شما مراحل تولید فوم را توضیح می دهیم.

برش سفارشی یا Die Cutting

این فرآیند بسیار مهم است به این دلیل که شما قصد تولید فومی با کیفیت و با رعایت خواسته های مشتری را دارید و نیاز به دقت فراوان در تمامی مراحل تولید. ما از ابزارهای مختلف مانند قالب های فولادی، دستگاه پرس و دستگاه های پانچ بر اساس نیاز ها و سفارش مشتریان استفاده می کنیم.

برش سفارشی فوم چیست؟

فهم کل این فرآیند که مربوط به برش است بسیار آسان است.  در گام نخست باید طراحی اولیه (CAD)  به طور کامل انجام شود.  سپس ابزار ها را بر اساس این طرح آماده و تنظیم می کنیم. با قرار دادن قالب ها در دستگاه برش، مواد فوم را می توان به راحتی و با دقت طبق اشکال و اندازه های سفارشی برش داد.

برش فولادی فوم

علاوه بر این، برش می تواند توسط سیستم دقیق برش دیجیتالی انجام شود. ما فقط فوم را داخل دستگاه قرار می دهیم، برش دلخواه خود را به صورت دیجیتال انتخاب می کنیم و سپس سیستم، کل فرایند را بر اساس نیازهای شما انجام می دهد. نکته مهم این است که نتیجه ارزشمندی را به دست می آورید. به علاوه ، این  روند قابلیت سازگاری با دیگر فرآیند ها را دارد و این یک مزیت و ویژگی مهم به شمار می رود تا شما بتوانید به صورت جامع برروی این فرآیند کار کنید. همچنین شما می توانید با حجم بالا کار کنید. این بدین معنی است که شما می توانید صد ها فرآیند را در ساعت انجام دهید و برش ها را در کسری از ثانیه انجام دهید. تمامی مواردی که از این فرآیند انتظار دارید می تواند بدون مشکل انجام شود.

مزایای استفاده از برش سفارشی فوم

این روش بسیار قابل اعتماد، سریع و دقیق است. همچنین این روش تمامی مزیت ها و ارزش های دلخواه شما را شامل می شود.  همچنین یک از انواع تکنیک های ساخت فوم، تولید فوم ارزان قیمت است که به طور گسترده ای در ساخت واشر و دیگر قطعات فوم سفارشی استفاده می شود.

با استفاده از این روش شما دیگر نگران تولید محصولات سفارشی خود نخواهید بود. همچنین دستگاه پرس را می توان با ظرفیت بالا به کار گرفت. این دستگاه بسیار دقیق است و هر برش را می توان با توجه به معیار های مورد نظر انجام داد.

چرا باید از برش سفارشی فوم استفاده کنید؟

این سیستم بسیار قابل اعتماد و کارآمد است و به شما اجازه می دهد تا برش کامل و راحتی را همراه با نیازهای خود در هر زمان که به آن نیاز دارید، انجام دهید. نه تنها این، بلکه شما همواره در کنترل امور را در دست دارید و می توانید آزادانه هر محصولی را که نیاز دارید را تولید کنید. کیفیت همیشه مهمترین موضوع است و همچنین می توانید بدون نگرانی و با بالاترین دقت از این دستگاه استفاده کنید.

با این روش می تواند طیف وسیعی از محصولات فومی مانند، واشر لاستیکی فوم و دیگر محصولات سفارشی را تولید کنید.

برش عمودی و افقی سفارشی فوم

هر دو برش عمودی و افقی طراحی شده اند تا بهترین عملکرد را در ارائه نمایند. این روشی بسیار مفید و متنوع است که فوم را به اشکال مختلف مانند مربع، مستطیل و غیره تبدیل می کند.

برش عمودی و افقی فوم چگونه است؟

اره های عمودی برای برش مقدار زیادی از فوم مناسب هستند.  اگر می خواهید قطعات کوچکتری بدست آورید این روش یک گزینه مناسب است. ما قطعه بزرگ را انتخاب می کنیم، آن را در داخل اره عمودی قرار می دهیم و سپس اندازه تیغه را تنظیم می کنیم. این کار باید در نهایت دقت انجام شود و هر برش با بالاترین کیفیت انجام می شود.

اره های افقی بسیار کاربردی هستند،. نتایج و محصولاتی که از این روش بدست می آیند بسیار راضی کننده هستند و نحوه استفاده از آن نیز آسان است. ما در سریع ترین زمان ممکن می توانیم این روش را راه اندازی و از آن استفاده کنیم و محصولی با کیفیتی که انتظار داریم را بدست آوریم. کیفیت نهایی محصول همان چیزی است که باید به آن توجه داشته باشیم.

مزایای برش عمودی و افقی فوم

از آنجا که کل فرایند به صورت دیجیتالی اتفاق می افتد، شما  نتایجی را که انتظار دارید بدون نگرانی به دست می آورید. همچنین ابتکار عمل را در دست دارید و محصول را با کیفیت مورد نظر بدست می آورید.

برش عمودی و افقی بخش بسیار مهمی از فرآیند ساخت به حساب می آیند. این تکنیک بسیار آسان و موثر است. همچنین این روش عملکرد بسیار دقیقی دارد و برش ها با دقت فراوان انجام می گیرد و نیز طوری طراحی اند که می تواند محصولی با بالاترین کیفیت تولید کند.

برش فوم CNC 

برش فوم CNC یک تکنیک بسیار معروف و شناخته شده برای ساخت فوم سفارشی است. این روش بسیار دقیق و نظام مندی است که نتایج بسیار خوبی را به دنبال دارد.

در این روش از تکنولوژی های مدرن در هنگام برش استفاده می شود، بنابراین باعث افزایش ظرفیت تولید، سرعت و دقت می شود. این روش ما را در برش اشکال سخت یاری می کند. این روش بر اساس طراحی های اولیه و مفهومی انجام می شود. روش مفهومی به ما کمک می کند تا محصولات را با کیفیت، سرعت و دقت بالایی تولید کنیم.

این فن آوری های CAD کمک می کند تا در بهبود اندازه محصولات فوم مانند دقت در اندازه، افزایش سرعت برش و افزایش تولید مواد کمک می کند. این روش بی شک نسبت به روش های دیگر کاربردی تر است. برش CNC توانایی برش طیف وسیعی از محصولات را مانند پلی اتیلن، پلی اورتان و فوم EVA دارا است. این روش در صنایع مختلف نیز در گستره وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد. مانند صنعت مبلمان، صنعت خودرو، صنعت بسته بندی و بسیاری از صنایع دیگر.

کارخانه های مدرن به خوبی تجهیز شده اند و از دستگاه های دیجیتالی استفاده می کنند، این دستگاه می تواند با کمک کامپیوتر طراحی اشیاء را انجام دهد، بنابراین می توان آنها را به راحتی برش داد.

هنگامی که ما در مورد روش های تولید ارزان و مقرون به صرفه فوم صحبت می کنیم، مطمئنا دیگر تکنیک های ساخت فوم منظور نظر ماست.

فوم شانه تخم مرغی

این فوم کاربرد بسیاری در استفاده از عایق صدا دارد.اصطلاحا به این فوم فوم آکوستیک نیز گفته می شود و نیز برای مقاصدی مانند استفاده در استودیو های ضبط صدا کاربرد دارد.

با استفاده از این روش، ما با حداکثر عملکرد مواجه هستیم که تغییراتی را در سطح فوم ایجاد می کند و همچنین دارای مزایای فراوانی مانند بازتوزیع فشار است که موجب راحتی آن  می گردد. تولید کنندگان تشک به سختی تلاش می کنند تا هزینه های تولید را کاهش دهند، به طوری که آنها به دنبال راه های مقرون به صرفه هستند.  به عنوان مثال، اگر شما می توانید دو فوم را از یک فوم با همان اندازه و ضخامت به دست آورید، بهترین روش را انتخاب کرده اید. همچنین با این روش می توان تولید فوم را دو برابر کرد. این یک روش بسیار شگفت انگیز است چون تولید کنندگان می توانند پول زیادی را صرفه جویی کنند. در این نقطه ما با تولید یک محصول هزینه 2 محصول را دریافت می کنیم که شیوه بسیار خلاقانه ای است.

فوم های شانه تخم مرغی را به راحتی می توان 2 برابر کرد و به 2 محصول تبدیل کرد. با فرآیند تولید مناسب می توانید فوم راحت تری را تولید کنید و نیز از روش های دیگر نیز برای رسیدن به این هدف استفاده کنید.

در حال حاضر، شما در مورد این فرآیند تولید آگاه هستید و ما در مورد اصلاح این فرآیند نگاهی دوباره خواهیم داشت.  چیزهایی که می توانند تغییر کنند عبارتند از:

  • فاصله و فضای بین الگو
  • اندازه الگوی
  • عمق برش
  • الگو

سطح فوم را می توان با استفاده از این فرایند و بر مبنای نیاز تغییر داد و می توان اشکال دلخواه را بر روی آن درج کرد. همچنین می توان از این محصول که دارای کاربرد های بهداشتی نیز هست مانند ملحفه، تشک و پوشش های سقف و کف استفاده کنیم. می توان تغییرات و اصلاحات فراونی را بر روی سطح این فوم ها پیاده کنیم.

نکته دیگر این است که می توان با توضیع فشار بر روی سطح فوم راحتی آن را افزایش داد

فرآیند ورقه ورقه سازی فوم

ورقه سازی فوم چیست؟

این فرآیندی است که در آن دو یا چند ماده با هم ترکیب می شوند و سپس به یکدیگر متصل می شوند.  هنگامی که دو ماده با هم ترکیب شدند، در واقع ما یک ماده را به دست آورده ایم و با یک ماده سر و کار داریم. این ماده به عنوان مواد کامپوزیت شناخته می شود. دو نوع از رایج ترین نوع لمینیت فوم عبارتند از لمینیت حرارتی و لمینیت PSA.

لمینیت حرارتی و کاربرد آن در فوم

تولید لمینیت حرارتی فرایندی است که در آن فوم در معرض یک گرما و حرارت کنترل شده قرار می گیرد. این گرما و شعله ای که فوم در معرض آن قرار دارد سطح فوم را به حالت مایع تغییر می دهد. نوع دیگر این فرایند  این است که فوم در معرض تماس مستقیم مایع فوم قرار می گیرد. ترکیب اين دو ماده در تمامی مراحل کنترل مي شود. همانطور که این محصول در حال سرد شدن و خنک شدن است، فرایند ترکیب این 2 ماده به طور کامل انجام می شود. مدت زمان ترکیب بستگی زیادی به سرعت فرایند و فاصله مواد با گرما و حرارتی دارد که قرار است مواد در معرض آن قرار گیرد.

محصولات تولید شده با استفاده از این روش شامل محصولات نرمی مانند پوشش های گرمایشی، عایق های حرارتی و اجزای داخلی مانند صندلی اتومبیل است. همچنین در بعضی موارد مانند تولید فوم بسته بندی فوم، لایه های حرارتی استفاده می شود و این موضوع باعث ضخیم تر شدن بسته بندی مورد نظر می گردد.

 

 کاربرد PSA در فوم سازی 

PSA مخفف چسبهای حساس به فشار است.

(Pressure-Sensitive Adhesive)

محصولات PSA ترکیبی از اجزای مختلف یا مواد با هم هستند.  هنگامی که آنها با یکدیگر ترکیب می شوند، به عنوان PSA شناخته می شوند. روند الحاق اجزای PSA به یکدیگر با آنچه که  ما به عنوان خط پوشش می شناسیم شروع می شود. این پوشش حالتی “ساندویچ مانند” را ایجاد می کند که در آن دو یا چند ماده به  هم متصل می شوند. این خط، پوشش را در 2 ایستگاه انجام می دهد. پوشش نیز از طریق دو کوره که یک کوره برای خشک کردن و کوره دیگر برای الحاق و اتصال ترکیبات است انجام می شود. پس از اینکه فرایند در دو ایستگاه قبلی انجام شد سپس به ایستگاه لمینیت می رسیم.

محصولاتی که با استفاده از این روش تولید می شوند عبارتند از تجهیزات ورزشی و ژیمناستیک، تجهیزات نظامی، پوشاک،  عایق، پارچه، ملحفه، صندلی ماشین، تجهیزات اداری و لوازم داخلی یا لوازم منزل.

مزایای لمینیت حرارتی و لمینیت PSA

یک مزیت مهم لمینیت حرارتی این است که به راحتی بازیافت می شود. همچنین یک لایه نازک از فوم می تواند به عنوان یک ماده قابل اتصال در لمینیت حرارتی بین دو لایه دیگر قرار گیرد. این باعث می شود بدون افزایش ضخامت اضافی این اتصال انجام شود.

مزیت اصلی PSA این است که این محصول نازک و سبک است.  این نوع لمینیت می تواند مواد مختلفی را به یکدیگر متصل کند.  این موضوع نگرانی ما را نسبت به عدم سازگاری مواد به یکدیگر کمتر می کند. همچنین استفاده از لمینیت PSA  نیاز ما به مواد دیگر یا استفاده از پوشش جدید را در سطح این فوم کاهش می دهد.

شکل دهنده حرارتی در فوم سازی

از کلمه “thermo” یا گرما می توان نتیجه گرفت که این فرآیند در نتیجه حرارت به وجود می آید که شامل کاربرد های مختلف می شود. در اصل، این روش شامل قرار دادن یک ورقه فوم در کوره و حرارت دادن آن تا زمانی است که به دمای قابل انعطاف برسد. سپس ورقه ای که حرارت دیده بلافاصله در قالب های مورد نظر قرار می گیرد تا شکل یابد و به حالت جامد تبدیل شود. واژه “thermoforming” یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف چندین روش تولید فوم به کار می رود از جمله به برخی از محبوب ترین این روش ها عبارتند از تشکیل خلاء، قالب گیری، فشرده سازی و کپسول سازی می توان اشاره کرد.  Thermoforming در واقع یکی از ساده ترین و گسترده ترین روش ها برای استفاده در تولید فوم برای پروژه های پیچیده است.

 

 بخش مربوط به فوم حرارتی

مزایا و کاربردهای استفاده از Thermoforming

تشکیل خلاء

شکل گیری خلاء قسمتی از فرایند ترموفرمینگ است که در آن پلاستیک های سخت و فشرده و یا فوم سلولی تا جایی که قابلیت انعطاف پذیری پیدا کنند حرارت می بینند سپس فشار هوا باعث می شود هوای حبس شده بین سطح قالب و ورق های قابل انعطاف خارج شود. این موضوع باعث می شود شکل دلخواه بدست آید و نیز فوم حالت جامد پیدا می کند و سرد می شود.

مزایای تشکیل خلاء

۱.دقت

دقت در هر فرآیند نکته بسیار مهمی برای تشکیل فوم با کیفیت است. به طور کلی این روش تولید کنندگان را قادر می سازد تا محصولات را با توجه به مشخصات در مقایسه با روش های دیگر طراحی کنند. به خصوص هنگامی که انتظار می رود بخشی از آن در جای دیگر استفاده شود.

۲.هزینه

یکی دیگر از مزایای این روش مقرون به صرفه بودن است. این روش را می توان با ابزارهای نسبتا ارزان انجام داد و این عمل در نهایت منجر به تولید ورق های مورد نظر ما می گردد.

۳.کاربردها

محصولات تولید شده از این روش در صنایعی مانند اتومبیبل سازی، صنایع الکترونیکی، صنایع غذایی و دارویی کاربرد دارند.

۴.قالب گیری

قالب گیری شامل فشرده سازی قالب است.  این روش شامل تولید قطعات کوچکی است که ممکن است در قالب قرار داده شود و از طریق فرایند سنتی در قالب قرار داده شود. این یک روش بسیار عالی برای افزودن استحکام، عملکرد و مواد و اجزای مختلفی است که در کامپوزیت های ساخته شده قرار می گیرند.

۵.قدرت و استحکام

قدرت و استحکام مزیت اصلی قالب بندی است. این روش اجازه می دهد تا محصولات با همان قدرت و دوام  تولید شوند.

ویژگی های منحصر به فرد فوم

این روش می تواند نیازهای خاص مشتری را برآورده کند.

۱.کاربردها

قالب گیری در تولید قطعات پزشکی و الکترونیکی کاربرد دارد. همچنین می توان از طریق این روش قسمت های مهمی از مدار های ساختمانی را تولید کرد.

۲.قالب گیری فشرده

قالب گیری فشرده یک فرایند ترموفرمینگ است که برای تولید فوم و قطعات کامپوزیتی سه بعدی در نظر گرفته شده است. این ورقه های فوم  گرم می شود سپس آن را به یک قالب بسته و داغ منتقل می کنیم و سپس با موادی بسته و فشرده می شود به طوری که مواد پلاستیکی قابل انعطاف با تمامی قسمت های قالب تماس پیدا می کنند.

قالب گیری فشرده یک فرایند ترموفرمینگ است که برای تولید فوم و قطعات کامپوزیتی سه بعدی در نظر گرفته شده است. این ورقه های فوم  گرم می شود سپس آن را به یک قالب بسته و داغ منتقل می کنیم و سپس با موادی بسته و فشرده می شود به طوری که مواد پلاستیکی قابل انعطاف با تمامی قسمت های قالب تماس پیدا می کنند.

مزایای قالب گیری فشرده

تولید کنندگان از مواد کامپوزیتی پیشرفته استفاده می کنند، به این دلیل که می خواهند محصولی قوی تر، سخت تر  و مقاوم تر در برابر خوردگی نسبت به قطعات فلزی تولید کنند.

۱.تولید قطعات پیچیده

با قالب گیری فشرده می توان قطعات بسیار پیچیده را تولید کرد.

۲.کاربرد ها

قالب بندی فشرده معمولا برای ساخت قطعات بزرگ و منحنی استفاده می شود. این قطعات در تولید محصولات مربوط به ایمنی مانند پد زانو، قطعات خودرو، مانند هود، گلگیر،اسپویلر و قطعات کوچکتر و پیچیده تر استفاده می شود.

 

قالب تزریق فوم

قالب گیری تزریقی

قالب گیری تزریقی فوم یک فرآیند است که شامل استفاده از مواد و القاء یک رنگ دهنده برای بهبود ترکیب مواد است. سپس مخلوطی از طریق نازل به قالب ها تزریق می شود. دمیدن حرارت باعث فعال شدن و تحریک مواد به طور مساوی می شود. هنگامی که قالب سرد شد، محصول برای استفاده آماده است.

سفارش ورق فوم پلی اتیلن

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

https://baafoam.com/wp-content/themes/movedo-child