چه تمریناتی را می‌توانید با غلطک فومی (فوم رولر) انجام دهید؟

چه تمریناتی را می‌توانید با غلطک فومی (فوم رولر) انجام دهید؟

چه تمریناتی را می‌توانید با غلطک فومی (فوم رولر) انجام دهید؟ 800 533 شرکت تولیدی صنعتی بهین آور (بافوم) شرکت تولیدی صنعتی بهین آور (بافوم)

استفاده از غلطک ورزشی بعد از تمرینات ممکن است به کاهش درد عضلانی و کاهش زمان ریکاوری کمک کند.

غلطک‌های فومی ابزارهای محبوب و پر طرفداری هستند که در ماساژ نقطه‌های هدف (که همچنین نقطه ماشه‌ای یا تریگر پوینت نامیده می‌شوند) به ورزشکاران کمک می‌کنند.

چسبندگی میوفاسیال یک حالت فیزیولوژی برای مناطق انعطاف ناپذیر است که می‌تواند ناشی از عدم تعادل عضلانی، کارکردن بیش از حد عضلات و آسیب دیدگی و عوامل دیگر باشد.

بسیاری از مردم یا بهترین رابطه و یا بدترین رابطه را با غلطک فومی (فوم رولر) خود برقرار می‌کنند. فرایند ماساژ دادن عضلات دردناک می‌تواند ناراحت کننده باشد، اما استفاده از غلطک فومی با وجود ناراحتی می‌تواند به افزایش گسترۀ دامنه حرکت و کاهش زمان ریکاوری بعد از یک تمرین سخت کمک کند.

قبل از شروع ماساژ با غلطک‌های فومی موارد زیر را در نظر بگیرید:

• زمان استفاده از غلطک فومی
• اساس استفاده از غلطک فومی (فوم رولر)
• تمرینات خاص برای هدف قرار دادن مناطق مشخصتراکم، بافت، سایز و شکل غلطک ورزشی بر چگونگی کاربرد آن اثر دارد، اما کدامیک برای شما بهتر است.

چه زمانی از غلطک فومی استفاده کنیم؟

برای دردهای عضلانی عمومی، می‌توانید از غلطک فومی (فوم رولر) در هر زمانی استفاده کنید. بسیاری از مردم علاقه دارند که از فوم رولر به عنوان اولین چیز در صبح و یا قبل از رفتن به رختخواب استفاده کنند. به ورزشکارانی که به طور منظم ورزش می‌کنند پیشنهاد می‌شود که به خاطر دلایل ذکر شده در ادامه، از فوم رولر بلافاصله قبل و یا بعد از تمرینات استفاده کنند:

قبل از تمرینات: فوم رولر به شل کردن عضلات کمک می‌کند و امکان انجام حرکات کارآمد را در طول تمرینات امکان پذیر می‌سازد.
بعد از تمرینات: غلطک ورزشی ممکن است به کاهش درد عضلانی و کاهش زمان ریکاوری کمک کند.

چگونه از غلطک فومی استفاده کنیم؟

به کار بردن غلطک فومی می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد، پس بهتر است زمانیکه تازه شروع به یادگیری چگونگی استفاده از غلطک فومی می‌کنید نوع ملایم و نه شدید آن را انتخاب نمایید.

می‌توانید با توجه به پاسخ بدن شدت را تنظیم کنید. تبدیل کردن یک ناراحتی مزمن به یک درد واقعی نتایج بهتری به دست نمی‌دهد و البته سبب آسیب می‌شود. شما واقعا می‌توانید با ماساژ بیش از حد شدید، عضلات را کبود کنید.

برای استفاده از غلطک فومی خود این مراحل را دنبال کنید:

  • ناحیه درد یا عضله سفت شدۀ خود را مشخص کنید.
  • بدن خود را کنترل کنید و به آرامی نقاط مورد نظر را پایین بیاورید به طوریکه در مرکز غلطک فومی قرار بگیرد.
  • بدن خود را بر روی غلطک فومی پایین بیاورید تا به نقطه ای از ناراحتی (اما نه درد) برسید و آن را نگه دارید.
  • ۲۰ تا ۳۰ ثانیه نگه دارید
  • اعمال فشار به تنهایی مزایایی دارد. اما همچنین می توانید به آرامی به عقب و جلو حرکت کنید تا منطقه را بیشتر تحریک نمایید.

۸ تمرین عمومی با غلطک فومی (فوم رولر)

تمرینات فوم رولر به گونه ای طراحی شده اند که گروه خاصی از عضلات را هدف قرار دهند. در ادامه ۸ تمرین عمومی با غلطک فومی استوانه ای معرفی می‌شود.

  • حرکت آرام را ادامه دهید و در مناطقی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند توقف کرده اندکی نگه دارید.
  • همانطور که از غلطک فومی خود استفاده می کنید، به منظور داشتن مؤثرترین تکنیک، با تغییرات جزئی در موقعیت بدن خود نتیجه را بررسی کنید.
  • نفس کشیدن را فراموش نکنید. بسیاری از افراد آنقدر بر ماساژ یک گرۀ دردناک تمرکز می کنند که فراموش می کنند حتی نفس بکشند.
فوم رولر

درحالیکه روی زمین نشسته‌‌اید، یک پا را در مقابل خود دراز کنید و غلطک فومی را زیر ساق پا قرار دهید. پای دیگر را درحالیکه زانوی خود را خم کرده‌‌اید به روی زمین قرار دهید. دست‌ها را پشت سر خود بکشید و به آن‌ها تکیه دهید.

باسن را اندکی از زمین بلند کرده و شروع به ماساژ دادن از مچ پا تا زیر زانو کنید. به آرامی حرکت دهید و زمانیکه به یک نقطه حساس رسیدید، توقف کرده غلطک را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه نگه دارید و دوباره حرکت دهید.

می‌توانید پا را به سمت داخل وخارج بچرخانید تا بر روی طرفین پا هم کار شود. مچ پا را در حالت flexed (روی پا به سمت بالا) قرار دهید تا در زمان ماساژ عضله ساق پا درگیر شود. این کار عضله ساق پا را مجبور به فشار بیشتر به روی غلطک فومی می‌کند. با پای دیگر تکرار کنید.

فوم رولر

تمرینات ایلیوتیبیال باند (Iliotibial (IT) Band Exercise)

بر روی یک پهلو دراز بکشید و غلتطک فومی را زیر عضله چهار سر خود قرار دهید. کف پای دیگر را در مقابل پایی که به روی غلطک قرار دارد به روی زمین بگذارید. با استفاده از دست‌ها بالاتنۀ خود را ساپورت کنید.

غلطک فومی را در طول قسمت خارجی ران به جلو و عقب از بالای زانو تا استخوان لگن حرکت دهید. زمانیکه به نقاط خاص می‌رسید برای ۲۰ تا ۳۰ ثانیه نگه دارید.

می‌توانید کمی بدن خود را به جلو و یا عقب تکیه دهید تا زاویه فشار بر روی ایلیوتیبیال باند را تنظیم کنید.

تمرین عضلات چهار سر

درحالیکه صورت شما به سمت پایین است دراز بکشید و غلطک را زیر ران خود قرار دهید. شما حتی می توانید به صورت همزمان بر روی هر دو عضله کار کنید و یا اینکه بر روی یک پا کار کرده و سپس بر روی پای دیگر کار کنید. بر روی آرنج های خود تکیه کرده و از بالای زانو به سمت لگن ماساژ دهید.

فوم رولر

تمرینات همسترینگ

بنشینید و غلطک فومی را زیر ران خود قرار دهید و دست ها را پشت سر خود به عنوان تکیه گاه روی زمین بگذارید. از بالای زانو تا زیر باسن را ماساژ دهید.

می توانید به صورت همزمان بر روی هر دو عضله خود کار کنید و یا اینکه بر روی یک پا کار کرده و سپس بر روی پای دیگر کار کنید.

فوم رولر

تمرین عضله آداکتور ران  (Adductor Exercise)

بر روی شکم دراز بکشید. یک پا را کمی کشیده و زانو را اندکی خم کنید.

غلطک فومی را نزدیک کشاله ران در کنار پای کشیده شده قرار دهید. بر روی آرنج ها تکیه کرده و از کشاله ران تا بالای زانو را ماساژ دهید.

تمرین عضلات ماکسیموس باسن (Gluteus Maximus (Glutes) Exercise)

برای ماساژ باسن سمت راست، بر روی غلطک فومی با زانوی خم بنشینید و پا را بر روی زمین قرار دهید. با قرار دادن دست های خود در عقب بالاتنه را ساپورت کنید.

حالا پای راست خود و بر روی زانوی چپ قرار دهید و موقعیتی مانند تصویر نشان داده شده در تصویر فوق ایجاد کنید. اندکی به سمت راست خم شوید و به سمت جلو و عقب ماساژ دهید. همین کار را در سمت چپ تکرار کنید.

تمرین بالای کمر

بر روی غلطک فومی دراز بکشید و آن را درست زیر استخوان شانه در وسط کمر و عمود بر ستون فقرات قرار دهید. غلطک فومی که دارای طول ۲۴ تا ۳۶ اینچ است برای این کار مناسب است.

غلطک‌های کوتاه‌تر به اندازۀ کافی بلند نیستند تا تمام عرض کمر را بپوشانند.

برای پشتیبانی از سر، دست‌های خود را در پشت گردن قرار دهید اما مطمئن شوید به گردن خود فشار نمی‌آورید. آرنج‌های خود را به سمت سینه آورده و کششی در شانه‌های خود ایجاد کنید.

زانوهای خود را خم کنید، باسن را از زمین بلند کرده و از وسط کمر تا نزدیکی‌های گردن را ماساژ دهید.

مراقب اطراف گردن و پایین کمر باشید. ایم مناطق بسیار حساس هستند.

تمرین با فوم رولر

تمرین عضله لاتیسموس دورسی (Latissimi Dorsi (Lats) Exercise)

به پهلو دراز بکشید و غلطک فومی را زیر بغل و عمود بر بدن قرار دهید. دست پایینی را در راستای بدن به طرف بالا بکشید. می‌توانید دست و پای بالایی را به روی بدن و یا برای ساپورت بیشتر در جلو و یا عقب بدن و روی زمین قرار دهید.

با حرکت به جلو و عقب از زیر بغل تا میانه‌های بالاتنه را ماساژ دهید. برای ماساژ عمیق‌تر بدن را به جلو و یا عقب خم کنید. تمرین را در جهت دیگر تکرار نمایید.

منبع

https://www.rei.com/learn/expert-advice/foam-roller-exercises.html

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
نمایش تمام نظرات
0
پس از مطالعه مطالب دیدگاه خود را بنویسید، سپاسگذاریم.x
()
x
https://baafoam.com/wp-content/themes/movedo-child