تاریخچه یوگا: چرا باید یوگا کار کنیم؟

تاریخچه یوگا: چرا باید یوگا کار کنیم؟

تاریخچه یوگا: چرا باید یوگا کار کنیم؟ 800 654 شرکت تولیدی صنعتی بهین آور (بافوم) شرکت تولیدی صنعتی بهین آور (بافوم)

تاریخچه شروع یوگا به ۵ هزار سال قبل و آغاز تمدن‌های انسانی بر می‌گردد. استادان یوگا بر این عقیده‌‌اند که یوگا از مکتب شامانسیم باستان منشا گرفته است.

هدف اولیه شامانسیم که از مکاتب هند باستان است، شفا دادن مردم و در عین حال سوق دادن آن‌ها به مذهب بود. اولین شواهد یوگا، از اشکال حک شده بر سنگ در کوه‌های هندوستان بدست آمد که برخی از حرکات انجام یوگا را، نشان می‌داد.

سپس نوشته‌هایی در مورد یوگا در سنگ نوشته‌های تاریخی ساراواتی که بزرگ‌ترین تمدن شناخته شده هند در ۳هزار سال قبل از میلاد مسیح است، یافت شد. در این سنگ نوشته‌ها، مجموعه‌‌ای سروده‌ها یافت شد که به یک قدرت بزرگ اشاره داشتند. راه رسیدن به این قدرت بزرگ، یوگا بود. قدیمی‌ترین آموزش‌های یوگا در این سنگ نوشته‌ها موجود است.

با گذشت زمان، یوگا ابتدا در هند و سپس در دیگر مکاتب شرقی گسترش یافت.

اساتید یوگای باستان در جهت استاندارد کردن یوگا، گام برداشتند و سبک‌های کلاسیک yoga در هند بوجود آمد که این سبک‌ها، از همان دوران در تمدن‌های شرقی تمرین می‌شد ولی تا قرن نوزدهم میلادی به کشورهای غربی نرسید.

از قرن بیستم به بعد، yoga گسترش چشمگیری در تمام جهان یافت به طوری که، هم‌اکنون در تمام کشورهای دنیا اساتید یوگا، مدارسی را برای تعلیم علاقمندان بوجود آورده اند.

یوگا

ما فکر می‌کنیم همه افراد تا به حال اسم یوگا رو شنیده باشن. این نوع از ورزش به حرکات آرامش‌بخش و خاصی که داره معروفه. برای کسانی که در زندگی ماشینی امروز دچار استرس و اضطراب می‌شن؛ حرکات یوگا می‌تونه تا حد زیادی آرامش ایجاد کنه.

علاوه بر این‌ها، یوگا تأثیرات مثبت زیادی هم روی سلامت جسمانی شما می‌ذاره. اگر با دونستن این موضوعات به آشنایی با یوگا و فوایدش علاقه‌مند شدین، این مطلب رو تا انتها دنبال کنین.

چیزهایی که باید در مورد یوگا بدونین

یوگا به عنوان نوعی تمرین منظم و اصولی در سراسر جهان شناخته شده. این فعالیت با استفاده از تمرینات بدنی، کنترل تنفس، آرامش، کنترل رژیم غذایی، تفکر مثبت و مراقبه، در بدن، ذهن و محیط شما هماهنگی ایجاد می‌کنه.

یوگا شامل فعالیت‌های بدنی کم تحرک، وضعیت‌های بدنی (به اصطلاح آسانا)، تکنیک‌های تنفس (پرایایاما)، آرامش و مدیتیشن می‌شه. امروزه بیشتر افراد با تمرینات بدنی یا پوزیشن‌های یوگا آشنا هستن، اما نمی‌دونن که یوگا فراتر از بدن، روی ذهن و حتی محیط اون‌ها هم تأثیر می‌ذاره.

تاریخچه یوگا

یوگا چه فوایدی داره؟

در حوزه سلامتی، از تکنیک‌های yoga در برنامه‌های ارتقاء سلامت و درمان اعتیاد استفاده می‌شه.
همچنین یوگا به عنوان یک درمان مکمل برای بیماری‌هایی مثل اضطراب، افسردگی و حتی بیماری‌های قلبی و سرطان‌ها می‌تونه مفید واقع بشه.

به طور کلی yoga یک فعالیت کم‌نظیر برای کمک به خود و زندگی بهتر به حساب میاد.

جالبه بدونین ریشه کلمه سانسکریت یوگا به معنی اتحاده؛ در واقع yoga یک اتحاد بین سیستم‌های در بدن و آگاهی در ذهن ایجاد می‌کنه.
به همین خاطره که معتقدیم از نظر فلسفی، یوگا اتحادی میان بدن، ذهن و انرژی (یا روح) ایجاد می‌کنه تا حالت برابری (آرامش) ایجاد بشه.

هرچه در مسیر yoga بیشتر به سمت جلو حرکت کنین، به کمک آمیخته‌ای از علم و فلسفه، اتحادی میان بدن، ذهن، انرژی درونی و انرژی کیهانی فراگیر رو تجربه می‌کنین.

این شرایط در نهایت سلامت جسمی بهتر، کنترل ذهنی و درک نفس رو برای شما به ارمغان میاره.

یوگا چطور به سلامتی کمک می‌کنه؟

اگر yoga تمرین می‌کنین، ممکنه از این مزایا بهره‌مند بشین:

فواید برای جسم

 • بهبود انعطاف‌پذیری و تعادل بدن
 • بهبود وضعیت قلبی و عروقی
 • بهبود گوارش
 • تقویت قدرت عضلات
 • بهبود کشیدگی‌های عضلانی
 • کنترل وزن
 • افزایش سطح انرژی
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • بهبود تکنیک تنفس
 • بهبود خواب
 • بهبود طرز ایستادن

فواید برای ذهن

 • تسکین استرس به وسیله کنترل احساسات
 • پیشگیری و رهایی از اختلالات ناشی از استرس
 • تقویت ذهن که منجر به بهبود مهارت‌های تصمیم‌گیری می‌شه

فواید برای روح

 • زندگی با معنا، هدف و جهت
 • آسودگی و آرامش درونی
 • ایجاد حس رضایت
تاریخچه یوگا

در ادامه در مورد بعضی از این مزایا به شما توضیح خواهیم داد:

بهبود تکنیک تنفس

بخش عمده‌ای از یوگا، تمرین‌های تنفسی یا پرانایاما است. این تمرینات شما رو به داشتن تمرکز بیشتر برای تنفس تشویق می‌کنن. اگرچه ممکنه این کاری نباشه که روزانه و به طور آگاهانه انجام بدین؛ اما مطمئناً روش مؤثری برای مدیریت استرس به حساب میاد.

درنهایت این نوع تمرین‌ها باعث می‌شن احساس بهتری داشته باشین. بعلاوه، این تمرینات به افرادی که مبتلا به آسم هستن فایده‌ی زیادی دارن. کافیه برای چند هفته پرانایاما رو انجام بدین تا این مزایا رو به خوبی احساس کنین.

بهبود خواب

یکی دیگه از مزایای جزئی اما محبوب، اینه که یوگا در واقع می‌تونه به شما در داشتن خواب بهتر کمک کنه. این ممکنه به این دلیل باشه که قراره بخشی از پوزیشن‌ها و حرکات درست قبل از خواب انجام بشن؛ اما صرف نظر از این، مطالعات نشان داده که انجام برخی فعالیت‌های بدنی سبک قبل از خواب می‌تونه به شما کمک کنه تا کیفیت خواب بهتری داشته باشین.

توسعه قدرت جسمی و روحی

یکی دیگه از فواید yoga اینه که به شما در تقویت قدرت ذهنی و جسمی به طرز باورنکردنی‌ کمک می‌کنه. در اصل در طی تمرینات yoga، شما روی قدرت بدن خود کار می‌کنین تا بتونین مدیتیشن طولانی‌تری داشته باشین.
در نتیجه‌ی این فعالیت‌ها، قدرت بدنی شما افزایش پیدا خواهد کرد.

تمرینات تنفسی می‌تونن ظرفیت ریه شما رو بهبود بدن.

علاوه بر این، تمرینات yoga شما رو مجبور می‌کنن تا در حین مدیتیشن تمرکز کنین.

این کار به کاهش استرس و بهبود سلامت روانی شما کمک می‌کنه.

یوگا چه تفاوتی با سایر کشش‌ها و آمادگی‌های بدنی داره؟

برخلاف ورزش‌های کششی یا آمادگی جسمانی، yoga چیزی بیشتر از پوزیشن‌های بدنیه.

مکتب هشت‌گانه پاتانجلی (Patanjali) نشان می‌ده که تمرین جسمی تنها یک جنبه یوگاست.

البته حتی در حوزه تمرین جسمی، یوگا بی‌نظیره؛ چرا که شما به وسیله یوگا حرکت بدن و نوسانات ذهن رو به ریتم تنفس خود متصل می‌کنین.

در ادامه اتصال ذهن، بدن و تنفس، به شما کمک می‌کنه تا توجه خودتون رو به سمت درون هدایت کنین.

از طریق این فرایند توجه درونی، شما یاد می‌گیرین الگوهای فکری همیشگی خود رو بدون برچسب زدن به اون‌ها، قضاوت کردنشون یا تلاش برای تغییرشون بشناسین.

با yoga شما از لحظه به لحظه تجربیات خود، آگاه می‌شین.

در نهایت بدن و ذهن شما با انجام یوگا، به شکل محسوسی انعطاف‌پذیرتر خواهد شد.

یوگا

 برای شروع یوگا به چه چیزهایی نیازه؟

تمام چیزی که شما واقعاً برای شروع تمرین یوگا نیاز دارین، بدن و ذهن شما و البته کمی کنجکاویه! اما داشتن یک مت یوگا، و یک آجر یوگا و یک تیشرت آزاد و راحت می‌تونه در کل مفید باشه.

همچنین شما برای yoga به کفش ورزشی احتیاج ندارین چرا که در حین تمرینات یوگا باید پابرهنه باشین؛ درست به همین دلیل، داشتن حوله و یا مت ورزشی می‌تونه تا حدی کمک‌کننده باشه.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
نمایش تمام نظرات
0
پس از مطالعه مطالب دیدگاه خود را بنویسید، سپاسگذاریم.x
()
x
https://baafoam.com/wp-content/themes/movedo-child