جوش شیرین عامل پف زای جدید برای پلیمرها است! (اخبار فوم)

جوش شیرین عامل پف زای جدید برای پلیمرها

جوش شیرین عامل پف زای جدید برای پلیمرها است! (اخبار فوم)

جوش شیرین عامل پف زای جدید برای پلیمرها است! (اخبار فوم) 567 457 کارخانه فوم بافوم کارخانه فوم بافوم

جوش شیرین عامل پف زای جدید برای پلیمرها

شيميست ايرانی، جوش شيرين را جايگزين مواد پف‌كننده وارداتی كرد.

محقق شركت پژوهش و فناوري پتروشيمی با استفاده از جوش شيرين (بی كربنات سديم) به عنوان عامل پف زا موفق به توليد فوم پلي اتيلن قابل كاربرد در صنايع بهداشتی و دارويي شد.

علی شريف پاكدامن، دانشجوی دكتری پليمر پژوهشگاه پليمر و پتروشيمی ايران و پژوهشگر شركت پژوهش و فناوري پتروشيمی در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت:

يكي از مشكلات صنعت پليمر اين است كه فوم‌های ساخته شده از پلاستيك نياز به عوامل پف‌زا دارند كه پس از تجزيه، تركيبات گازی توليد كرده و باعث انبساط در بستر پليمری می‌شوند البته كاربرد آن‌ها در لوازم اسباب بازی، بهداشتي و دارويی مشكلات بهداشتی دارد.

وی افزود: از سوي ديگر تحقيقات نشان داده بود كه به غير از پليمرها، مواد پف كننده ديگری كه ايمن و بهداشتی هستند وجود دارند از جمله آن‌ها می‌توان به جوش شيرين اشاره كرد كه در قنادی‌ها و نان استفاده مي‌شود. اما بررسي‌های ما نشان داد كه برای استفاده از جوش شيرين در پليمر مشكل تفاوت دمايی وجود دارد چرا كه دمايی كه نان پخته شده و دمايي كه پليمر مخصوص می‌تواند ذوب شده در فرآيند توليد فوم به كار رود متفاوت است؛ به همين دليل است كه مجبور به استفاده از عوامل شيميايي وارداتي بسيار گران قيمت و غير ايمن از نظر بهداشتي هستيم.

پاكدامن تصريح كرد: در اين روستا طی پروسه شش ماهه و با سرمايه‌گذاری شركت پژوهش و فناوری پتروشيمی موفق شديم بر پايه جوش شيرين و با تصحيحات شيميايی در زمان فوم شدن يك نوع عامل پف‌زا توليد كنيم كه با استفاده آن می‌توان فوم‌هاي پلی اتيلن، PVC و انواع لاستيك‌ها را توليد كرد.

وی افزود: هزينه توليد فوم به اين روش يك سوم فوم‌های وارداتي است و از نظر بهداشتی نيز تاييديه‌های لازم را دارد.
به گفته پاكدامن، اين فوم تا مرحله نيمه صنعتي توليد شده و امكان صادرات هم دارد.

منبع : www.isna.ir

https://baafoam.com/wp-content/themes/movedo-child